Upravljanje IT projektima – prvi deo

Upravljanje IT projektima – Kako primeniti ovaj koncept i zašto je on koristan?

 

Poslednjih godina u svetu a i u Srbiji se dosta govori o efikasnosti projekata i njihovom uticaju na razvoj privrede i društva u celini. Bez obzira o kojoj vrsti projekata se radi, bilo IT, marketinškom ili nekom drugom, treba reći da je bolja efikasnost jedino moguća uz pomoć projektnog menadžmenta i da se u svetu ova upravljačka disciplina redovno koristi za poboljšanje svih rezultata projekta.

Projektni menadžment predstavlja specijalizovanu oblast opšteg menadžmenta koja je usmerena na upravljanje raznovrsnim poduhvatima i projektima upravo radi poboljšanja efikasnosti njihove realizacije. 

Upravljanje IT projektima je opterećeno izuzetnom složenošću i neizvesnošću, prouzrokovano, pre svega, kompleksnošću samih projekata, okoline i izuzetno brzim tempom razvoja nauke I tehnologije u celini. Svedoci smo konstantnih promena u svetu mobilnih aplikacija, softverske integracije, bezbedonosnih sistema i sl. Zamislite samo koliko promena imate u toku samo jednog meseca na projektu vezanom za App store ili blokchain. Ova složenost I konstantne promene na tržištu najčešće dovode do ozbiljnijih problema u realizaciji projekta, koji se reflektuju u velikim zakašnjenjima i/ili povećanim ukupnim troškovima. Dodatni problem je i brzina i rizik samog tržišta – ukoliko se izgubi vreme, vrlo lako se u IT svetu može desiti da je neki konkurent već izašao na tržište sa boljim ili jeftinijim rešenjem i preuzeo deo potencijalnih korisnika.

Da bi se prevazišli ovi problemi, danas se u svetu i kod nas koristi projektni menadžment – upravljanje projektima. Ovaj koncept se danas veoma uspešno koristi za upravljanje realizacijom raznih, a pogotovo IT projekata, kao izvanredno upravljačko sredstvo za postizanje planiranih ciljeva – realizacija u planiranom vremenu I sa planiranim troškovima. Zbog svega navedenog. ovo je izuzetno značajan pristup koji dobija sve veću važnost sa rastom industrije i tržišta i sve češće možemo videti da se upravo u upravljanju IT projektima na pravi način vidi razlika i u krajnjem proizvodu odnosno samom softveru. Sa pravim planom i razvojem, sistem će imati manje bagova, i biće prilagođeniji korisnicima – a samim tim će se više i koristiti. S druge strane, softver koji nije adekvatno isplaniran i vođen i npr. nije dobro integrisan ili je prebrzo izašao na tržište, može doživeti tržišni krah i naškoditi celoj kompaniji

/Fakultet za projektni I inovacioni menadžment je prva obrazovna institucija u Srbiji koja je još 2006. počela da obučava studente o ovoj temi, uvidevši da će potrebe I mogućnosti primene, neprestano rasti. Više o našem IT studijskom programu možete pročitati OVDE /

Danas se svaki poduhvat, svaki složeniji skup aktivnosti može posmatrati kao projekat, i njime se može upravljati koristeći metode, tehnike i procedure projektnog menadžmenta. 

Ovaj koncept se bazira na uspostavljanju efikasne organizacije, na čelu koje je Project manager – koji je zadužen da prati, vodi I kontroliše ceo projekat. Koja god vrsta projekta bila u pitanju, uvek se balansira između tri aspekta:

  1. Vreme
  2. Novac
  3. Ljudi

Upravljanje projektom pomaže upravo u ovom balansu. 

Iznad svega, reč je o naučno zasnovanoj disciplini koja može pomoći da se softver koji pravimo dovede počev od prve skice i šeme, preko razvoja, i mnogih testova, do produkcije I samih korisnika, uz najbolji balans gorenavedene tri stavke.

Primena projektnog menadžmenta je od izuzetnog značaja za svaku IT organizaciju, bez koje nije moguće pravilno realizovati projekte I dostići ciljeve. Programeri mogu raditi na različitim delovima projekta potpuno neusaglašeni ili koristeći pogrešne alate. Project Manager je tu da koordiniše više timova, obezbedi im adekvatan pristup informacijama od značaja, I vodi ih ka cilju. S druge strane, obezbeđuje menadžmentu svake IT kompanije kompletan pregled o statusu projekta.

Osnovni cilj upravljanja IT projektima je da se obezbede zahtevane performanse softvera i kvalitet uz najmanje vreme i troškove. Agilne metodologije PM pomažu dosta u IT projektima i omogućavaju fleksibilniji pristup od klasičnog. Posmatranje IT projekta kroz podceline i faze, izbacujući kao gotove te pojedine faze/delove sistema, dosta pomaže u odnosu na klasičan pristup gde proizvod dobijate tek na kraju.

U IT svetu, napraviti nešto pre roka I izbaciti to na tržište (na App store npr.) može napraviti pravu razliku.

Ko je zapravo Project Manager u ovom sistemu?

/Projektni menadžer je osoba koja, sama ili sa timom, upravlja kompletnim projektom. Zadužena je za kreiranje projektnog plana, za definisanje projekta I sveobuhvatno praćenje I kontrolu izvršenja/.

Više o ulozi samog projektnog menadžera, govorićemo u drugom delu teksta na našem blogu.

 

Leave a comment