Komunikacija je sposobnost da znaš da slušaš

Fakultet za projektni i inovacioni menadžment profesor dr. Petar Jovanović, imao je čast da ugosti legendu srpske i svetske košarke, trenera Svetislava Pešića. Tema je bila „Komunikacija kao ključ uspeha“. Šesdeset minuta je bilo premalo slušati pažljivo takvog sagovornika, čija je svaka rečenica, misao za sebe. Između ostalog, istakao je da je entuzijazam radna etika, odgovornost, poštovanje pravila, ne mahanje rukama, ubeđivanje, motivacioni govori. Mnogo toga naučili su i studenti a i profesori. Ovo je zapravo jedan uvod u novo poglavlje motivacionih predavanja na našem fakultetu..

Pešić nam je između ostalog otkrio i šta je najvažnije da bi neko bio uspešan u svom poslu:

• Mora da postoje stast i ljubav prema onome što radiš, ali i takmičarski duh. Ako želiš da napraviš nešto veliko, to je nemoguće bez konflktnih situacija. Onaj ko beži od konflikta u smislu nadmetanja i prepreka, beži od napretka. Naravno, za sve je potrebno vreme koje svi mi ne dobijamo dovoljno, naročito ne u sportu. Ali ono osnovno što treba znati je da su strpljenje, rad i odgovornost jako važni za trenera. Malo ljudi dobije tu odgovornost da vodi mlade ljude, to nije opterećenje, to je priznanje koje te pokreće. U sportu i svemu ostalome put do uspeha ne vodi liftom nego stepenicama. Ne možeš da unapred savladaš sve stepenice dok ne pređeš onu prvu. Nema skoka do velikh stvari, sve mora po pravlima.